Sağlık ve Mutluluk Kaynağı
Makarnayı Değerli Kılan Özellikler
Yemek Tarifleri


SAĞLIK VE MUTLULUK KAYNAĞI: MAKARNA

 

Binlerce yıldan bu yana insanların temel besin kaynağı olan buğdayın, yaşam kaynağı olan su ile kurduğu dostluğun ürünüdür makarna. Sert durum buğdayı irmiği ve sudan oluşan hamurun kalıplarda şekillendirildikten sonra ön pişirimden geçirilmesi;  işte bu kadar basittir makarnanın öyküsü...

 

Makarnanın diğer gıda maddelerine olan üstünlüğü de zaten basitliğinden kaynaklanan bir fonksiyonelliğe sahip oluşundan ileri gelir. Neredeyse dünyadaki tüm sebze, baharat ve çeşnilerle uyum sağlama yeteneği bulunan makarna, bu özelliğiyle kimi zaman başlangıç yemeği olarak mideleri menünün bir sonraki aşamasına hazırlarken kimi zaman da nefis bir ana yemeğe dönüşebilir.

 

 Makarna her ne kadar ülkemizde en fazla ketçap, salça, peynir ve yoğurtla birlikte tüketilse de aslında tüm et ve sebze çeşitlerinin yanısıra deniz mahsulleriyle de ilginç kombinasyonlar oluşturabilir. Bu özelliğiyle makarna, bazan usta bir aşçının spesiyali olurken çoğu zaman bekar ve öğrenci evlerinin vazgeçilmezi, bazan da ev hanımlarının kurtarıcısıdır.