Sağlık ve Mutluluk Kaynağı
Makarnayı Değerli Kılan Özellikler
Yemek Tarifleri


PEKİ NEDİR MAKARNAYI BU KADAR DEĞERLİ KILAN ÖZELLİKLERİ?

 

1- Enerji verir, tok tutar, vücudun dostudur. Makarnanın glisemik endeksi çok düşüktür. Makarnada bulunan kompleks karbonhidratlar kana yavaş karıştığı için vücutta ani insulin artışı yaşanmaz, kan şekeri sabit kalir. Bu sayede makarna yiyenler hem çabuk acıkmaz, hem de enerjileri çabuk azalmaz. Ayrıca makarna, şeker hastalıkları ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Yani vücudu yormaz, hazmı oldukça kolaydır. Bu özellikleri sayesinde kilo verme ve koruma programlarında, vücuttan toksinlerin arındırılmasında, ayrıca Şeker, Kalp-damar hastalığı olanlar, kolesterol ve kan yağları yüksek olanlar ve kabızlık çekenlerin beslenme programlarında rahatlıkla kullanılabilir. Makarnadaki kompleks karbohidrat ve besinsel lifler ayrıca makarnanın sahip olduğu besinlerin ve enerjinin vücut tarafından yavaş yavaş emilmesini sağlayarak, kan şekeri seviyesinin korunmasını ve dengeli besin alımını sağlamaktadır. Besinsel liflerin sayesinde, bağırsak kanseri de engellenmektedir. Makarnadaki besinsel lif miktarı, undan 1.6, ıspanaktan 1.65, domatesten 3.6 ve turptan 2.2 kat daha fazladır. Çok düşük seviye de yağ içerdiğinden dolayı (~%1), zannedildiği gibi kiloya sebep olmamaktadır. Diyetlerde kullanılabilecek bir gıdadır. Bu sebepten dolayı, makarnanın glisemik indeksi (GI) düşük olduğundan dolayı, vücutta yüksek oranda yağ ve şeker depolanmasını önler.

 

2- Zaman kazandırır. Makarna kolay ve çabuk pişen bir besindir. Pişme süresi çeşidine göre değişmekle beraber en fazla 10 dakikada istediğiniz makarnayı pişirebilirsiniz. Eğer makarna pişerken sosunun da hazırlanabileceği düşünülürse, makarnanın en çabuk servis edilebilen yemek olduğu ortaya çıkar. Böylece makarna sayesinde hem enerjiden tasarruf edilebilir, hem de vakit kazanılır.

 

3- Aile bütçesine katkı yapar. Makarna pek çok besine göre çok ucuzdur. Ekmek ile karşılaştırıldığında bile kilo bazında ekmekten ucuzdur. Bu özelliğiyle de en düşük maliyetl yemek olma özelliğini taşımaktadır.

 

4- Uyumludur, zorluk çıkarmaz. Makarnanın en önemli özelliklerinden biri de pek çok lezzetle karışıp her zevke uydurulabilmesidir. Makarna; et ve peynirin her çeşidi, deniz mahsulleri, domatesten kabağa, patlıcandan enginara kadar sebzenin her türü, mayonezden hardala, kekikten kremaya kadar sos ve baharatın her çeşidiyle mükemmel uyum sağlar. Yani uyumludur, her türlü sos ve malzemeyle dostluk kurar.

 

5- Besin değeri yüksek, kalorisi azdır. Makarna birçok vitamin ve mineralleri içerdiği için besin değeri yüksek bir protein kaynağıdır. Vücudumuzda üretilmeyen ve yiyeceklerle almamız gereken aminoasitlerden bir çoğunu içerir. Et –tavuk-peynir gibi süt ürünleri veya bakliyat ürünleriyle karıştırıldığında ise protein kalitesi daha da artarak insan yaşamı için gerekli tüm aminoasitleri içeren bir yemek haline gelir.

 

6- Dayanıklıdır, Uzun süre saklanabilir. Makarna uygun koşullarda saklandığı sürece yaklaşık 24 ay tazeliğini korur. Bu nedenle en dayanıklı ve stok yapmaya uygun gıdalardandır. Uzun süre bozulmadan saklanabilmesi de makarnaya ayrı bir değer katar.

 

7- Herkese hitap eder, Aile yiyeceğidir. Makarnayı sevmeyen yoktur. Hele bir de sevilen soslarla hazırlanmışsa, makarna tüm aileyi masanın etrafında toplayan bir yemek haline gelir. Spagetti, burgu, mantı, kelebek, çarliston, yüksük, erişte...
                 Herkesin sevdiği bir makarna mutlaka vardır.