News from Beşler


BEŞLER MAKARNA TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ'Nİ TANITIYOR


Sektöründe ve Gaziantep’te ilki gerçekleştirerek “Mükemmellikte Kararlılık” unvanı alan Beşler Makarna, diğer firma ve kurumlara da Toplam Kalite Yönetimi ve EFQM Mükemmellik Modeli’ni tanıtıyor. Bu kapsamda son olarak Gaziantep Üniversitesi’nde öğretim üyeleri ve öğrencilere yönelik bir konferans düzenlendi.

Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü işbirliğiyle organize edilen konferansta “EFQM Mükemmellik Modeli” hakkında bilgiler veren Beşler Makarna İşletme Müdürü Nuri Kaya, insanların daha iyiyi bulmak için sürekli ve düzenli bir şekilde çalışmak mecburiyetinde olduğunu belirtti.

Makine Mühendisliği Bölümü Toplantı Salonu'nda, gerçekleştirilen seminerde yaptığı sunumda birçok tanımı bulunan kalitenin amaca, kullanıma ve koşullara uygunlu olduğunu ifade eden Beşler Makarna İşletme Müdürü Nuri Kaya, "EFQM Mükemmellik Modeli"nin Avrupa Kalite Vakfı tarafından geliştirilen, içeriğinde toplam kalite yönetiminin bütün ilkelerini barındıran bir yönetim modeli olduğunu söyledi.

Modelin, öğrencilerin ileride meslek hayatlarında bulundukları işletmeyi farklı boyutlara taşıyacak bir araç olduğunu söyleyen Kaya, bu sistemi Gaziantep'te kullanan ilk firmanın Beşler Makarna olduğunu belirterek, bu sistemin yaygınlaştırılması ve tanıtılması için seminerler düzenlediklerini kaydetti. "Kalite müşteri tatminidir" diyen Kaya, kalitenin ürün ve hizmetin ne kadar iyi olduğu konusundaki son kararın getirdiği mutluluk olduğunu vurguladı. Nuri Kaya, yaptığı konferansta şunları söyledi:

"Verimlilik, işlerini yapabilmek için gerekli eğitimden geçen, ihtiyaç duyduğu araç - gereç ve talimatlarla desteklenen personelle elde edilir. Planlı yönetilen katılımcı bir yaklaşımla; hizmet ve yenilik yapmakta sürekli gelişmeyi öneren, müşteri odaklı, stratejik ve sistematik bir yönetim anlayışının kuruluşlara hakim kılınması gerekir. Kuruluşların sürdürülebilir mükemmelliğe ulaşmalarını sağlayacak bir yönetim anlayışı ancak toplam kalite ile mümkün olabilir. Rekabetin ve hata yapma maliyetlerinin giderek arttığı günümüzde kuruluşlar faaliyetlerinde bütünsel mükemmelliği sağlamalı ve sürekli gelişmeyi hedeflemelidir. Biz de Beşler Makarna’da takım çalışmasını çerçevesinde tüm süreçlerimizi sürekli iyileştirmeye ve bütünsel mükemmelliği sağlayarak daha iyiye ulaşmayı amaçlıyoruz.”

Öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından ilgiyle takip edilen konferansın ardından katılımcılara Beşler Makarna tarafından hazırlanan makarna çeşitleri ikram edildi.


<<Go News