News from Beşler


BEŞLER GIDA SEKTÖRÜNDE LİDERLİĞİ SEVİYOR


Gaziantepli Beşler Grup Türkiye’nin en büyük un üreticisi unvanına, en büyük yem üretimini de kattı. 2012 yılı içerisinde Nişasta üretiminde de en büyük olmak için yatırımlarını sürdüren gurup günlük 700 ton mısır kırma kapasitesini kademeli olarak günlük bin tona çıkarmayı hedefliyor.2011 yılı içerisinde 300 milyon dolarlık ciro gerçekleştiren Beşler Grup, un, makarna, yağ ve yem üretimi ile Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer alıyor.
Beşler Grup Gaziantep’te 1993 yılında başladığı yatırımlarını koşar adım devam ettiriyor. İlk olarak Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde Türkiye’nin en büyük Un fabrikasını faaliyete geçiren Beşler, bugün makarna, yağ ve yem üretimi yapıyor. Nisan 2012 de ise Nişasta üretimine başlıyor.

Makarna üretimi

Beşler grup 2004 yılında makarna üretimine başladı. Ardından her geçen gün yaptığı AR-GE çalışmaları ile sektöre yenilikler kazandırdı. Türkiye makarna üretiminin yüzde 52 sinin gerçekleştirildiği Gaziantep’te günlük 320 ton makarna üretme kapasitesi ile kentin en büyük makarna üreticisi konumunda. “Bardakta makarna” üreten Beşler grup son olarak çölyak hastaları için glutensiz makarna üretimi ile Türkiye’de bir ilke daha imza atarak adından söz ettirdi. Beşler makarna yaptığı üretimini hem iç piyasaya hem de 90’a yakın ülkeye ihraç ederek büyümesini sürdürüyor.

Beşler Yağ

Beşler Grup 2006 yılında yağ sektörüne girdi. Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunan Türkiye’nin en eski yağ markalarından biri olan Ülfet’i satın alarak bünyesine katan Beşler 2006 dan bu yana yağ sektöründe üretim yapıyor. 75 dönüm arazi üzerinde kurulu bulunan fabrikada yaptığı yeniliklerle bugün günlük 500 ton ham yağ, 70 ton zeytinyağı ve 10 tonda sabun üretimi ile sektörde büyümesini sürdürüyor..

Beşler Yem

Beşler Grup 2011 yılı başlarında başladığı yem fabrikası yatırımını geçtiğimiz aylarda tamamladı. 14 milyon Dolara mal olan Beş Yem’in günlük kapasitesi 2 bin ton. Tek fabrikada Türkiye’de en büyük yem üretme kapasitesine sahip olduklarını belirten, Beşler Grup yönetim Kurulu Başkanı Mesut Çakmak yaptıkları tüm üretimlerinde kaliteden ödün vermeden yollarına devam ettiklerini söyledi.

Beşler Nişasta

Beşler Grup geçtiğimiz yıl başladığı Nişasta yatırımına devam ediyor. 2012 Nisan ayında üretime başlayacak olan Nişasta yatırımı Türkiye’nin en büyük Nişasta üretim tesisi olacak. Nisan ayında günlük 700 ton mısır kırma kapasitesi ile üretime başlayacak olan fabrika daha sonra kapasitesini günlük bin ton mısır kırma kapasitesine çıkartacak. Dünya’nın son teknolojisi ile yapılan fabrika bittiğinde 50 milyon Euroya mal olacak.

Beşler Grup büyük olmanın yanı sıra kalitede iddialı

Beşler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mesut çakmak 1993 yılından bu yana gıda üretimi konusunda üretim yaptıklarını belirterek “Bugün Türkiye Un üretiminde 2 bin 100 tonluk kapasitemiz ile en büyüğüz. Beş Yem ile günlük 2 bin ton kapasite ile yine en büyük olduk. Makarna üretiminde Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alıyoruz. Yağ üretiminde saygın bir yerimiz var. Nisan ayında faaliyete geçecek olan Türkiye’nin en modern ve kapasitesi en büyük nişasta markamızla da en büyük olacağız. Biz kapasitelerimizle büyük olmanın yanı sıra en kaliteli üretimi yapmak içinde AR-GE çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu güne kadar edindiğimiz bu prensiplerimizde ödün vermeden büyümemizi sürdüreceğiz” dedi.

300 milyon dolar ciro

2011 yılı içerisinde hem iç piyasada hem de ihracatta Türkiye’nin gıda devleri arasında yer aldıklarını belirten Mesut Çakmak “Geçtiğimiz yıl 300 milyon dolar ciro gerçekleştirdik. 2012 yılında ise guruba yeni katılan üretim tesislerimizle büyüyerek yolumuza devam edeceğiz” dedi.


<<Go News